ProWein 2022 je za námi, co si vezeme zpátky?

26. 5. 2022
ProWein 2022 je za námi, co si vezeme zpátky?

Největší veletrh vína na světě Prowein!

Květen je vínem nabitý skutečně až po okraj. Jen co jsme se vrátili z Wine Prague, který letos rozhodně stál za to, už jsme pomalu letěli na další veletrh vína, tentokrát Prowein, který se konal 19. - 21. května. 

Tento největší veletrh vína na světě se jako vždy konal v německém Düsseldorfu a my zde každým rokem letíme vybírat novinky a ochutnávat vína z celého světa! 

Letošní ročník byl skutečně úctyhodný, v celkem 13 halách vystavovalo na 5 700 vinařů ze 62 zemí z Evropy, Asie, Ameriky, Austrálie i Afriky a měli jsme tak možnost ochutnat víno skutečně skoro odkudkoliv. 

Pochopitelně jsme ale na ProWein nejeli odpočívat. Za celé tři dny jsme se setkali se spoustou vinařů, kteří jsou naši dlouholetí dodavatelé, zúčastnili jsme se řady seminářů a ochutnali doslova stovky vzorků s cílem najít vína, kterými bychom obohatili naši nabídku, abyste u nás ve Vindomu mohli zažít něco nového!

A jak vypadaly jednotlivé dny?

Den první

Vše jsme započali ochutnávkou mnoha vzorků Prosecca z různých vinařství. Vybrat nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec jsme vyselektovali nabídky dvou vinařství, jež se nám zamlouvala nejvíce. Která? Na to si ještě budete muset počkat, ale už teď se můžete těšit na blížící se ochutnávku těchto vybraných Prosecc, která se uskuteční na konci června!

Dále jsme ochutnali aktuální ročník vín z našeho oblíbeného vinařství Schweinhardt a musíme říct, že až aktuální ročníky ryzlinků dostatečně dozrají, máme se na co těšit. S Axelem a Ute jsme měli jako vždy i velmi příjemnou osobní schůzku a společně plánujeme, že nás ještě letos v naší enotéce navštíví.

Osobně jsme se setkali také s Cameronem Ashmeadem, majitelem vinařství Elderton. Ochutnali jsme nové ročníky vín, které pro Vás budeme mít v nabídce již od září! Vinařství nám představilo i novou řadu vín, která nese jméno Small Victories. Jedná se o řadu lehčích vín, která reprezentují charakter jižní Austrálie. Další myšlenkou řady Small Victories je i charitativní složka, kdy z každé prodané lahve daruje Elderton nezanedbatelnou část výdělku na charitu. Na dobrou věc tak přispějeme nejen my, ale i Vy, zakoupením jakékoliv lahve řady Small Victories.

Den druhý

Další den ráno jsme započali degustací francouzských vín z produkce členů vinařské unie Union des Grands Crus de Bordeaux. Ochutnali jsme špičková vína z podoblastí Bordeaux jako např. Margaux, Pomerol nebo Haut-Médoc. Po tomto skvělém eventu jsme se přesunuli na schůzku s vinařstvím Chateau Tour Marcillanet z poslední jmenované podoblasti. Na této schůzce jsme měli možnost vertikální degustace ročníků 2018-2011 vinařství Chateau Tour Marcillanet, ověřili jsme si, že toto vinařství s nímž dlouhodobě spolupracujeme se vyrovná i mnohem dražším a slavnějším kolegům z výše uvedené degustace. Chateau Tour Marcillanet můžete samozřejmě ochutnat a koupit v těchto ročnících 2011, 2014 a 2015  u nás ve Vindomu.

Odpolední degustace se pak nesla v duchu italském. Ochutnávku zahájilo naše partnerské vinařství Adriano Marco e Vittorio s ukázkou své odrůdy Barbera d´Alba, následovalo toskánské vinařství Tenuta di Sesta s aktuálním ročníkem vína Camponovo, jehož mladší verzi z roku 2020 můžete stále nalézt na našem eshopu. Velmi zdařilé bylo taktéž letošní Brunello di Montalcino 2017. Na tento ročník si budeme muset ještě chvíli počkat, ale ročník 2015 máme v prodeji

Den jsme završili ochutnávkou vinařství Tenuta Santa Maria, se kterým jste se již mohli setkat i na letošním Wine Prague. Seznámili jsme se navíc podrobněji s procesem výroby vína Amarone della Valpolicela a toto víno nás okouzlilo natolik, že jsme se jím rozhodli i v budoucnu rozšířit naši nabídku.

Den třetí

Den jsme zahájili ochutnávkou vín francouzského Alsaska, kde jsme vytipovali pár vín, která se v budoucnu mohou objevit v našem sortimentu. 

Poté jsme měli schůzku s partnerským šampaňským domem Dom Caudron, kde jsme ochutnali pro nás již známé, výborné kvalitní šampaňské Prediction ve variantách Nature Brut, Brut, Demi Sec, Epicurene, Cornaly, Sublimité a k tomu také jednu novinku, specifické Champagne Sublime, jež je postaveno netradičně pro tento šampaňský dům na odrůdách Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Meunier.

Závěr Proweinu jsme věnovali španělským vínům, a to nejprve z vinařství Terra de Asorei. Degustace zahrnovala nové i starší ročníky Albariña, na které se toto vinařství specializuje. Milé setkání bylo rovněž s majiteli vinařství Terra de Asorei, se kterými jsme se dohodli také na budoucí dodávce nového ročníku a začali jsme řešit jejich osobní návštěvu u nás ve Vindomu.

Následující a poslední ochutnávkou bylo taktéž španělské vinařství Bodegas Ostatu s osobní účastí Mariasun Sáenz, jedné z majitelek. Ochutnali jsme nové i starší ročníky základní řady vín, Crianzu a další vína, skutečně skvělé byly Reservy a výborné bylo také Rosado 2021. Mimochodem, Bodegas Ostatu Rosado 2020 máme stále na skladě a rozhodně stojí za vyzkoušení v těchto letních dnech!

Jak můžete vidět, letošní veletrh ProWein byl skutečně velmi programově i chuťově nabitý. Pro nás znamenal množství nových zkušeností, příjemná setkání s našimi partnery a přáteli z vinařství z celého světa a v neposlední řadě spoustu dohodnutých objednávek nových ročníků vín pro Vás.

Těšíme se, až s námi vína ochutnáte v naší brněnské enotéce v Brně i Vy!

Protože Vy si zasloužíte opravdu dobré víno!

Tým Vindom