O vítězích letošní TOPky je rozhodnuto!

16. 7. 2022
O vítězích letošní TOPky je rozhodnuto!

1.9. Slavnostní vyhlášení!

V tomto článku se dozvíte o čem bude letošní TOP 77 a co znamená tato soutěž již 24 let. Pokud jste náhodou o “TOPce” ještě neslyšeli, pak je tento článek přesně pro Vás!

Již v polovině června se uskutečnilo hodnocení všech zúčastněných vín v rámci letošního ročníku soutěže TOP 77 vín v České republice. Tuto vinařskou soutěž pořádáme již 24 let a nesmírně nás těší, že si každým rokem získává oblibu většího počtu lidí. Celá myšlenka soutěže spočívá v tom, že dáváme možnost vinařům a milovníkům vína, aby k sobě snáze našli cestu.

TOPka se skládá vždy ze dvou částí. Ta první, neveřejná, proběhla již v červnu a spočívá v tom, že nezávislá odborná  komise složená z certifikovaných sommelierů zhodnotí všechna přihlášená vína. Druhá část, slavnostní vyhlášení všech oceněných vín, se koná vždy v září a na tuto druhou část je pak zvána i široká veřejnost, tedy všichni milovníci dobrého vína. Jedná se vždy o velkolepou a vytříbenou událost, jež v sobě pochopitelně zahrnuje i degustaci oceněných vín. 

Letošní slavnostní vyhlášení TOP 77 se bude konat 1. září 2022 v Besedním domě v Brně a my Vás na něj tímto srdečně zveme! Vstupenky můžete objednávat zde!

Jak se postupně vyvíjely jednotlivé kategorie?

Psal se rok 1998, když soutěž TOP 77 vznikla jako první nezávislá soutěž vín uznaná Ministerstvem zemědělství ČR. Zpočátku jsme oceňovali 77 nejlepších moravských vín. Záhy ale začali projevovat zájem o účast i výrobci vína z Čech, proto se v roce 2001 začalo vedle 77 moravských vín oceňovat také TOP 11 českých vín

Rok 2008 a tedy desáté výročí soutěže, s sebou nesl rozšíření o novou kategorii, takže suchá a ostatní vína (polosuchá, polosladká, sladká) se od té doby hodnotila samostatně. Toto rozdělení bylo vinaři i spotřebiteli přijato velice kladně, neboť většina ostatních soutěží při vyhlašování vítězných vín nepřihlíží k obsahu zbytkového cukru. To pak ale zpravidla znamená, že sladší vína získávají vyšší hodnocení, než vína suchá, čemuž jsme chtěli zabránit. Díky tomu mohlo ocenění dosáhnout až 2x77 vín.

Patnáctý rok TOPka oslavila rozšířením o další kategorii - víno z modrých hroznů. Od roku 2013 se tak mohlo do výběru TOP 77 dostat až 3x77 vín ve třech různých kategoriích, ovšem z důvodu zachování vysoké úrovně oceňovaných vín jsme se rozhodli vymezit si právo nenaplnit maximální kvótu soutěže, tedy, že vyhlášených vín v každé kategorii může být až 77, ale to jen v případě, že odpovídající kvality všechna tato vína skutečně dosahují.

Rokem 2014 jsme se rozhodli pro další, v českých podmínkách téměř nevídaný krok a v rámci samostatné kategorie jsme začali oceňovat také zahraniční vína, která lze zakoupit v České republice. Od té doby věhlas soutěže a počet účastníků stoupá, což nás nesmírně těší.

Budeme moc rádi, když se letošního slavnostního vyhlášení vítězných vín zúčastníte, akce se koná 1. září 2022 v Brně v Besedním domu. My se na celou událost nesmírně těšíme, vypadá to, že to letos bude opravdu stát za to!

Váš tým Vindom.