O vinařství Elderton

4. 5. 2023
O vinařství Elderton

Dalším vinařstvím, které David při své cestě po Austrálii navštíví, je věhlasný EldertonWines.

Vinařství Elderton vlastní několik vinic z nichž mnohé jsou staré desítky let, ovšem stále se jedná o poměrně mladé vinařství. Současní majitelé Cameron a jeho bratr Alister jsou už druhou generací, která obhospodařuje celkem 42 hektarů vlastních vinic.

Do jihoaustralského města Nuriootpa se rodina Ashmeadových přestěhovala v roce 1979. Manželé Neil a Lorraine se sem přesunuli společně s rodiči ze Saudské Arábie. Když Lorraiin otec kupoval usedlost v této lokalitě, získal v podstatě náhodou od místního makléře zdarma zdánlivě bezcenných 72 akrů starých a zanedbaných keřů révy vinné odrůdy Shiraz a Cabernet Sauvignon.

Od této chvíle se začíná datovat historie vinařství Elderton  Wines. V roce 1982 vzniká úplně první víno značky Elderton, ještě pod záštitou původního majitele pana Lehmanna. V následujících letech rodina Ashmead začala pomalu, ale jistě zkupovat vinice v blízkosti svých pozemků a jednu po druhé postupně obnovovat. Firmu měl až do své smrti na starosti otec rodiny, Neil Ashmead. Kromě toho, že miloval víno, byl za svého pestrého života také vášnivým automobilovým závodníkem a jeho památce je věnováno speciální víno z nynější produkce vinařství, jehož uzávěr je dokonce vyhotoven v  designu  řadící  páky.

Milníkem pro rodinu a vinařství byl rok 2000, kdy se do Austrálie vrací jeden z bratrů Allister, aby se ujal vedení firmy. Ve stejném roce bylo vinařství Elderton jmenováno mezi TOP 100 vinařství na světě dle časopisu Wine  Spectator. Hodnotná ocenění sbírá Elderton pravidelně každým rokem, mnohokrát bylo vinařství oceněno v kategorii TOP 100 vinařství světa, WORLD BEST SHIRAZ. Vrcholem však bylo jmenování nejlepším vinařstvím na světě v roce 2008 prestižním časopisem DECANTER. Vinice, které vinařství vlastní, se nachází v několika blocích – Grenock, Craneford, Nuriootpa. Půda je zde velmi rozmanitá od vápencovitého  podloží přes černozem, písek a břidlici. Odrůdová skladba je pak typicky australská. Zastoupeny máme odrůdy Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Semillon, Riesling, ale také odrůdy Grenache, Mourveder či Carignan.

Vybraná vína z vinařství Elderton Vám rádi představíme v naší enotece v centru Brna nebo si je můžete objednat na našem e-shopu.

Váš tým Vindom.