O odrůdě Chardonnay!

O odrůdě Chardonnay!

Víno měsíce Chardonnay Hope Estate!

Jedna z nejkvalitnějších bílých vinných odrůd a zároveň ta nejpěstovanější, Chardonnay, pochází z francouzského Burgundska. Pěstována je po celém světě, hodí se ke zrání i archivaci a je nezbytností při výrobě řady šumivých vín včetně Champagne. Široká pestrost chuťového projevu vína učebnicově odráží daný terroir a aromatické a chuťové tóny, které se mohou pohybovat od jablek, hrušek a exotické ho ovoce až po med a pražené oříšky, výborně doplňují např. bílé maso se smetanovými omáčkami, nejrůznější paštiky či plody moře. 
Chardonnay, jež vzniklo křížením starších odrůd Pinot Noir a Gouais Blanc je zároveň společně s Ryzlinkem a Sauvignonem považováno za trojici nejkvalitnějších bílých vinných odrůd. Díky tomu, že se pěstuje prakticky na všech kontinentech, má skvělou možnost projevit jednu ze svých nejdůležitějších vlastností, a to velmi výmluvně vyjadřovat charakteristiku jednotlivých terroir. Jelikož je pšstována téměř na celém světě, nabízí možnost doslova ochutnat různá Terroire.


Kde se Chardonnay pěstuje?
Největší produkci Chardonnay momentálně představuje USA, následované Francií, Austrálií a Itálií. U nás se odrůdě výborně daří na Mikulovsku, Slovácku a Mělnicku.
A jaká opravdu dobrá Chardonnay můžete ochutnat u nás? 

Hope Estate Hunter Valley Chardonnay 2017
Jak jistě víte, australská vína mají v našem sortimentu velké místo a to pak zejména vinařství Hope Estate. Zlatavá barva, ve vůni najdeme tóny kešu oříšků s máslovým koncem. Chuť je plná, krémová s dlouhou dochutí, přesně tak, jak by měl typický zástupce Chardonnay z Austrálie vypadat. Devět měsíců na barikových sudech to vše podkresluje jemným toustováním. Toto víno jsme navíc u nás vyhlásili vínem měsíce května, takže po celý měsíc ho u nás můžete ochutnat s 10% slevou. Stačí zadat kód: Chardonnay.


Elderton Wines Eden Valley Chardonnay 2017
U Austrálie ještě chvíli zůstaneme, ale tentokrát to bude vinařství Elderton Wines. Toto Chardonnay má světle žlutou barvu, ve vůni lze rozeznat fíky, makadamové ořechy a zelené ovoce. Chuť má bohatou krémovou strukturu, tóny nektarinek a broskví a 9 měsíců na barrique sudech vytváří příjemné toustování.

Bodegas Sierra Norte Olcaviana Blanco Chardonnay 2020
A končíme španělským vinařstvím Bodegas Sierra Norte. Hrozny pro výrobu tohoto vína jsou pěstovány na lehké písčito-vápencové půdě s vysokým obsahem uhličitanu vápenatého, který vínu dodává mineralitu. Víno je jak 100% BIO, tak veganské. Slámově žlutá barva, aroma výrazné, svěží, s tóny hrušky, broskve a ananasu. Na patře pikantní a ovocné se svěží kyselinou, která harmonicky vyvažuje sladký pocit z ovoce.

Jak se Chardonnay pěstuje?
Nejlepší je pro pěstování Chardonnay křídové či vápencové podloží. Tyto těžší půdy se pak ve víně projevují svěží aromatikou zeleného ovoce.  
Při pěstování v chladnějším klimatu je dobré volit ty nejlepší polohy a sklizeň směřovat na později neboť příliš mladé Chardonnay bývá úzké a kyselina moc výrazná. Přezrálost hroznů, doprovázená vyšším zbytkovým cukrem zase naopak víno nepříjemně rozšiřuje, takže sklizeň musí být skutečně precizně načasovaná. Chardonnay z chladnějšího podnebí se výborně hodí k výrobě šumivých vín včetně Champagne a nejlepší kvality dosahuje mezi 8.-10. rokem zrání. 
Pěstování v teplejším klimatu je o něco jednodušší a nevyžaduje tak dlouhé stárnutí (cca 3-5 let). V takových podmínkách má pak Chardonnay více tropický chuťový charakter a lze v něm objevit například tóny manga, smetany, banánu, ananasu, žlutého melounu, medu a karamelu.

Odrůda s všestranným využitím
Jak už bylo řečeno, Chardonnay se výborně hodí nejen ke zrání v dubových sudech a k dlouhodobé archivaci, ale také k výrobě nejrůznějších šumivých vín včetně legendárního Champagne.
Při stárnutí víno oplývá vůní akátů, hrušek, citronu, grapefruitu, medu a velmi žádaných tónů lískových oříšků.
Nejlepší je pro pěstování Chardonnay křídové či vápencové podloží. Tyto těžší půdy se pak ve víně projevují zejména zelenými tóny ve vůni. 
Chardonnay se skvěle hodí k jakýmkoli slavnostním a luxusním příležitostem a pokrmům z bílého masa, ke smetanovým omáčkám, paštikám z husích jater, ke krevetám, mušlím či humru.

Pokud máte chuť na kvalitní Chardonnay, stavte se za námi do naší enotecy VINDOM na skleničku. Nebo i na něco jiného, opravdu dobrého vína u nás najdete spoustu. 

Tak na zdraví!

Tým Vindom