Ani červené ani bílé: Jak se vyrábí rosé?

Ani červené ani bílé: Jak se vyrábí rosé?

25. června slavíme světový den rosé!

Růžové víno neboli rosé si v posledních letech konečně začíná silněji budovat svou pozici mezi milovníky vína a už dávno není kvůli své barvě považováno jen za “dámské víno”. Přesto ale povědomí o procesu jeho výroby není stále zcela běžné. V tomto článku se dozvíte, čím je výroba rosé specifická a proč bychom mu měli zvláště teď v létě rozhodně věnovat pozornost!

Výroba rosé

O rosé se říká, že je v dětství červeným vínem a v dospělosti bílým. A v podstatě je to pravda, jelikož rosé se sice vyrábí z modrých vinných odrůd, avšak způsob jeho výroby se blíží spíše bílému. Metody pro jeho výrobu existují celkem čtyři, nicméně my si dnes popíšeme tu zdaleka nejrozšířenější, kterou je Metoda částečné macerace. Pojďme se na to podívat:

Na počátku všeho jsou, jako vždy, hrozny. Nejčastěji se pro výrobu rosé používají odrůdy jako Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon či Pinot Noir. Hrozny se rozemelou, odzrní a bobule se oddělí od třapin, čímž vznikne rmut, který se pak nechá krátkou dobu macerovat. Během tohoto ležení se začne ze slupek uvolňovat červené barvivo společně s taniny a rmut se tak částečně obarví. Tato počáteční fáze výroby rosé je tedy skutečně téměř shodná s výrobou většiny červených vín, ovšem s jedním rozhodujícím rozdílem! Rmut pro výrobu červených vín maceruje až několik týdnů, kdežto v případě rosé je tato doba zkrácena na 1 - 8 hodin, nejčastěji zhruba 2 - 6.

Po vylisování částečně obarveného moštu se už postupuje stejně, jako v případě výroby vína bílého: mošt se ihned plní do sudů nebo cisteren, ve kterých následně kontrolovaně kvasí. Po zastavení kvasného procesu ještě mladé víno zraje, pak probíhá jeho školení a nakonec lahvování. To, co je na rosé nejzajímavější je jeho mladost a svěžest, proto nikdy nezraje na lahvi a nejlepší je zaručeně mladé. Případnou archivací delší než tři roky naopak růžové víno ztrácí na kvalitě, jelikož s ubývající kyselinou přichází také o svou ceněnou svěžest a chuťovou vyváženost.

Barva, aroma, chuť

Jelikož dobu macerace (a tedy stupeň obarvení rmutu) si každý vinař určuje sám podle sebe, zabírají Rosé vína širokou škálu barevných odstínů: malinová, lososová, grepová, meruňková, pomerančová nebo dokonce tzv. cibulová slupka, ovšem nikdy ne hnědá! Ta je totiž známkou oxidace vína a svědčí o jeho nevalné kvalitě.

V aromatice a chuti rosé se naplno projevuje jeho mladý, svěží charakter. Typickými tóny jsou lesní jahody a maliny, červený rybíz, jogurt či smetana (tzv. laktační tóny) a velmi žádané je pak aroma marmelád nebo kompotovaného ovoce. Zkrátka dokonalé letní pití.

Co je to Klaret?

V Česku se slovem “Claret” označuje víno, které bylo vyrobeno stejně, jako běžné rosé, ale macerování rmutu (a tedy barvení moštu) prakticky neproběhlo. Při výrobě Claretu se totiž rozdrcené hrozny lisují okamžitě a jeho barva je díky tomu zcela průzračná, případně jen s lehounkým nádechem růžové. Ovšem pozor, např. ve Francii označuje pojem “Claret” zároveň i všechna růžová vína, takže název “Rosé” v tamnější enologické pojmologii vůbec neexistuje!

Párování

Díky bohaté ovocné chuti tvoří typické rosé výborný chuťový oblouk jak s nejrůznějšími těstovinami či plody moře, tak s dezerty. Nejzdařileji však jakékoliv dobré vychlazené rosé doplňuje teplý letní podvečer. A takových, jak doufáme, nás letos čeká ještě spousta!

Opravdu dobré rosé pochopitelně seženete u nás a jelikož léto už pořádně vystrčilo růžky, je právě teď ten nejlepší čas. 

Máme např. skvělé Rosé pro každodenní pití z Ivančického vinařství Komarov, cuvée Rosé Bodegas Ostatu nebo Novozélandské Rosé Hunky Dory.

Výběr už je na vás!

Objednávat můžete pochopitelně na našem e-shopu, ovšem nejraději budeme, pokud se stavíte osobně, přímo do naší brněnské enotéky. Tak na viděnou!

S pozdravem Váš tým Vindom.