Bordeaux

Bordeaux

Bordeaux není jen krásné přístavní město na jihozápadě Francie, ale také největší oblastí světa, která se specializuje na produkci ušlechtilých vín.

Vybraná vína z této oblasti

Chateau de la Grave Nectar 2016
Chateau De La Grave

Nectar 2016

Suché víno / Červené víno
660 Kč
+

Té výrazně přispívá geografická poloha oblasti a její klimatické podmínky - nízká nadmořská výška, vysoké průměrné teploty či přímořské klima s vysokou vlhkostí, kterou zaručuje blízkost Atlantského oceánu i soutok řek Dordogne a Garonne. Právě jejich ústí, dosahující délky 80 kilometrů a šířky 12 metrů, je pro pěstování vinné révy klíčové. Na levém břehu ústí zvaného Gironde se nachází nejslavnější podoblast Médoc a Haut-Médoc, kam spadají podoblasti Saint-Estèphe, Pauillac, St.Julien a Margaux. Půda na tomto břehu je štěrkovitá, což svědčí odrůdě Cabernet Sauvignon, která zde dominuje. Pravý břeh je tvořen hlinitým podložím, které je naopak vhodné pro odrůdu Merlot. Zde najdeme oblasti Fronsac, Pomerol, Saint-Émilion či Côtes de Bourg, kde se mimo jiné nachází vinařství Chateau de la Grave. Vinná réva se v Bordeaux pěstuje již přes 2000 let, kdy ji do oblasti přinesli Římané. Slavná historie vinařství však začíná až ve 12. století, kdy sňatek vévodkyně Eleanor z Akvitánie s Henrym II Plantagenetem, dědicem anglického trůnu, učinil z města Bordeaux důležitý přístav a současně zajistil odbyt pro zdejší vína. V roce 1870 zasáhla Bordeaux, stejně jako zbytek Francie, epidemie révokazu. Všechny vinice byly zničeny a musely být koncem 19. století opět vysázeny.

Bordeaux je především oblastí červeného vína té nejvyšší kvality. Jedná se zejména o Cabernet Sauvignon a Merlot, která se stala vzorem pro kupáže na celém světě. Rozloha vinic dosahuje 120 000 ha. Velká vinařství pocházející z Bordeaux pracují s červenými hrozny především těchto odrůd: již zmíněný Cabernet Sauvignon a Merlot, typické pro tuto oblast, které jsou doplněné odrůdami Cabernet Franc a Petit Verdot. Nejvýznamnější bílou odrůdou je Sémillon, kterou následuje Sauvignon Blanc, Colombard a Muscadelle. V menším počtu dále Malbec, Petit Verdot, Carmenere. Roční produkce je asi 6,5 milionů hektolitrů vína.

Vinaři z této oblasti

Chateau De La Grave
Chateau Tour Marcillanet