Champagne

Champagne

Oblast Champagne, ležící v severovýchodní Francii, patří k nejznámějším vinařským regionům v zemi. Je zároveň nejsevernější francouzskou vinařskou oblastí s nadmořskou výškou od 90 do 300 m.n.m.

Vybraná vína z této oblasti

90
Dom Caudron Prediction Natur Brut
Dom Caudron

Prediction Natur Brut

Suché šumivé víno / Sekty a Champagne
988 Kč
+
92
91
Dom Caudron Cornalyne Brut
Dom Caudron

Cornalyne Brut

Suché šumivé víno / Sekty a Champagne
1 468 Kč
+
91
91
Dom Caudron Fascinante Rosé
Dom Caudron

Fascinante Rosé

Suché šumivé víno / Sekty a Champagne
1 280 Kč
+
90
Dom Caudron Prediction Brut Magnum
Dom Caudron

Prediction Brut Magnum

Suché šumivé víno / Sekty a Champagne
2 429 Kč
+

Klima je zde chladnější a povětrnostní podmínky vysoké. Společně s vlhkostí dává tato kombinace hroznům při sklizni výraznou kyselost. Vinice v Champagne leží na hlubokých vápenatých půdách, které vinné révě zajišťují dobrou vlhkost a optimální odvodnění. Daří se zde odrůdám Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, které jsou pro Champagne typické a jediné povolené pro výrobu Champagne. Mezi další pěstované odrůdy patří Pinot blanc, Pinot gris, Petit Meslier či Arbanne.O statut centra se dělí tři zdejší města: Marne, Reims a Epernay. Kulturním a historickým centrem této oblasti je město Reims, kde dnes sídlí mnohé přední vinařské firmy. Vinařským střediskem této oblasti je však město Epernay. Plocha vinic překračuje 30 tisíc ha a tvoří 2 % z celkové rozlohy viničních ploch Francie. Champagne je nazýváno vínem králů a provází ho sláva a prestiž po celém světě. Avšak šumivá šampaňská vína jak je známe dnes, se v oblasti začala rodit až v 17. století. V této době se o pěstování vín staraly výhradně církevní řády, kam patřil i mnich Dom Perignon, který si dal za cíl vyrobit to nejlepší šampaňské na světě. Jeho žák Nicolas Ruinart je zakladatelem prvního a nejstaršího domu vyrábějící šampaňská vína. Do lahví se vína začala stáčet o půl století později. Korkovou zátkou se láhev začala uzavírat v roce 1735 a zprvu byla opatřena pevným košíčkem (agrafou) z konopného provázku, který byl později nahrazen železným drátkem.

Oblast Champagne - Ardenne lze rozdělit do pěti subregionů, jejichž celková roční produkce dosahuje 270 milionů lahví. Jedná se o Montagne de Reims, kde sídlí světově známý producent Veuve Clicquot. Dále Vallée de la Marne s nejznámějším městem v regionu – Ay.

S ním sousedí město Epernay, centrum podoblasti Côte des Blancs, kde najdeme slavnou ulici Avenue de Champagne. Na této adrese sídlí Möet a Chandon a najdeme tu i pomník zmíněného Doma Pérignona. Čtvrtou podoblastí je pak jižněji položená Côte de Sézanne, kde najdeme nejčastěji Chardonnay. Díky geografické poloze jsou hrozny aromatické a sladší. Pátou a poslední podoblastí je Côte des Bar – známé také jako Aube. Historicky byl region na čas z oblasti champagne vyčleněn, ale od roku 1927 je opět jeho nedílnou součástí. Do oblasti Champagne spadá 321 vesnic a jsou rozděleny do 3 základních kategorií:

Grand Cru – nejvyšší kategorie, kterou se mohou pyšnit pouze hrozny ze 17 vesnic, například Ay, Bouzy nebo Cramant. Premier Cru, do níž spadá 44 vesnic. Aby mohl být výsledný produkt označován Grand nebo Premier Cru, musí být vyroben pouze z hroznů z daných oblastí. Třetí kategorií je Autre Cru, kam spadá zbylých 260 vesnic.

Vinaři z této oblasti

Dom Caudron