Toskánsko

Toskánsko

Toskánsko je region na středozápadě Itálie ohraničený ze severu pohořím Apenin, ze severovýchodu pak pohořím Apuánských Alp. Na západě jeho břehy omývá Tyrhénské moře. Krajina je značně kopcovitá s úrodnou půdou, směrem na jih se svažuje.

Vybraná vína z této oblasti

Tenuta di Sesta Camponovo 2020 IGT
Tenuta di Sesta

Camponovo 2020 IGT

Suché víno / Červené víno
286 Kč
+
95
94
Tenuta di Sesta Brunello di Montalcino DOCG 2015
Tenuta di Sesta

Brunello di Montalcino DOCG 2015

Suché víno / Červené víno
1 298 Kč
+
91
91
Tenuta di Sesta Rosso di Montalcino 2021 DOC
Tenuta di Sesta

Rosso di Montalcino 2021 DOC

Suché víno / Červené víno
510 Kč
+

Klima je středozemní, léta jsou suchá a teplá, zimy bývají mírné. V horských oblastech je naopak podnebí drsnější a jsou zde velké rozdíly mezi létem a zimou. Vinice se nachází v nadmořské výšce od 250 do 600 m.n.m., v regionu Chianti však nejsou výjimkou ani vinice položené ve výšce 800 m. Oblastí protéká i 240 km dlouhá řeka Arno, která vytváří specifické mikroklima. Vinice v Toskánsku zabírají celkovou plochu o rozloze 86 000 hektarů, z čehož čtvrtina spadá do apelace DOC či DOCG. Půdu tvoří velice ceněný vločkový stlačený jíl zvaný galestro či křídově zbarvená hornina alberese.

Do kategorie vín s označením DOCG spadá v Toskánsku šest zón, v kategorii DOC jich najdeme 33. Mezi nejlépe hodnocená vína s označením DOCG patří Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano a Chianti Classico, které pochází ze srdce oblasti Chianti. Je známé vyobrazením černého kohouta na hrdlu lahve - gallo nero. Jedná se o znak Consorzia, kde jsou sdruženi výrobci. Označení Chianti mohou nést pouze vína obsahující 75–90 % místní odrůdy Sangiovese. Mezi další červené odrůdy patří Cabernet Sauvignon a Canaiolo, Malvasia Nera, Merlot, Mammolo či Marzemino. Bílé odrůdy zastupuje především Grechetto, Malvasia Bianca, Trebbiano nebo Vermentino či Vernaccia. Celková roční produkce dosahuje 2,2 milionu hektolitrů.

Vinaři z této oblasti

Tenuta di Sesta