Giovanni Abrigo

Giovanni Abrigo

Italské autentické rodinné vinařství nacházející se v proslulé vinařské oblasti Piemonte, která byla v roce 2014 prohlášena za světové dědictví UNESCO. Vinařství bylo založeno před více než 50 lety a již po tři generace vyrábí vína DOC a DOCG z původních hroznů a pěstuje lískové ořechy Piemonte IGP.

Vinařství je pojmenováno po svém zakladateli Giovanni Abrigovi, který se v roce 1968 přestěhoval do Diano d'Alba z Treisa a koupil farmu Crava, kde rodina žije a má historický sklep. Giovanni se svou manželkou Mariou spravovali tehdy typickou piemontskou farmu - chovali piemontský skot na hovězí a drobná hospodářská zvířata, pěstovali obilniny, sady, lískové oříšky a samozřejmě vinice pro výrobu Dolcetta.


V polovině 80. let 20. století se jejich syn Giorgio po ukončení studia agronomie zapojil do obdělávání lískových hájů a vinic. Paola, Giorgiova manželka, také začala pracovat pro rodinný podnik, starala se o komerční rozvoj vín a firemní identity, která se postupně stala tím, jak ji známe dnes. Následovala léta expanze - reorganizace některých pozemků s nákupy a pronájmem vinic vedla k vytvoření nových produktů, distribuovaných a oceňovaných nejen v Itálii, ale i ve světě. Pro zušlechťování a zrání vín byl vybudován nový polopodzemní sklep s degustační místností o patro výše, která vítá zákazníky a turisty.
Synové Giorgia a Paoly, Giulio a Sergio, absolvovali enologickou školu v Albě v roce 2013 a 2015.

Sdílejí stejnou vášeň, která koluje v žilách jejich prarodičů a rodičů, a jakmile dokončili školu, stali se aktivní součástí rodinného podnikání. Langhe se díky své geologii a morfologii perfektně hodí pro pěstování vysoce kvalitního vína. Vinařství se stále snaží minimalizovat odpad, recyklovat a znovu využívat suroviny a tím zvyšovat udržitelnost a snižovat dopad své práce na životní prostředí.

Další vinaři

Adriano Marco e Vittorio
Sordo Giovanni
Tenuta di Sesta