Jak párovat víno a gril?

Jak párovat víno a gril?

Velký průvodce párováním vína s grilovanými jídly

Vzhledem k nekonečné škále vín i grilovaných pokrmů jsme se rozhodli Vás seznámit s několika tipy, jak tyto dvě záležitosti skloubit dohromady a usnadnit Vám tak výběr. Nový a nezapomenutelný chuťový zážitek už je pak na Vás! Na nic nečekejme a pojďme se na to podívat:

 

Hovězí steaky

Začneme tím výraznějším. Hovězí maso má obecně velmi osobitou a výraznou chuť, která bývá často ještě podtržena silným kořením, případně omáčkami. Obecně je užitečnou volbou párovat s jídlem takové víno, ve kterém lze najít podobné chuťové tóny a které je podobně výrazné. K hovězímu steaku se tak obecně hodí jakákoliv plná červená vína s výraznými taniny a dobrou strukturou, jako jsou např. Shiraz či Cabernet Sauvignon. 

Z našich vín bychom mohli vypíchnout např. Hunter Valley Shiraz z australského vinařství Hope Estate, či fenomenální Shiraz 2015 rovněž z australského vinařství Elderton Wines

Elderton Wines Command Shiraz 2015

 

Hovězí burgery

U hovězího ještě zůstáváme. Ačkoliv se může zdát, že neexistuje nic lepšího k dobrému burgeru, než je pivo či cola, opak je pravdou. Párování burgerů a vína je záležitost sama o sobě a z vlastní zkušenosti můžeme říct, že při správně zvolené kombinaci se jedná skutečně o úžasný chuťový zážitek. Dá se však držet i stejného pravidla, jako v případě hovězích steaků a výsledek bude zaručený. Škodu ale rozhodně neuděláte ani kupříkladu s Chateau Tour Marcillanet 2011 z oblasti Bordeaux

Chateau Tour Marcillanet Chateau Tour Marcillanet 2011

 

Vepřové maso a klobásy

Ačkoliv není vepřové maso samo o sobě tak výrazné chuti, jako hovězí, stále je k němu nejlepší volbou tělnaté červené víno se silnější tříslovinou. Skvělou volbou jsou říznější vína ze španělské oblasti Rioja, která toto splňují. Z našeho e-shopu můžeme doporučit vynikající produkty z místního vinařství Bodegas Ostatu s dominantním zastoupením odrůdy Tempranillo, jako např. Tinto 2018, Crianza 2018 či Escobal 2016. Překvapivě skvělou práci ale odvede i šťavnatý ryzlink. Vyzkoušejte ho rovnou ve třech variantách s tímto degustačním balíčkem z německého vinařství Schweinhardt. Navíc se slevou 10%!


Kuřecí a krůtí maso 

Tak jako se k červenému masu hodí červené víno, k tomu bílému se shodně hodí bílé, případně suché rosé. Mezi našimi víny bychom doporučili např. Chardonnay ročník 2020 ze španělského vinařství Bodegas Sierra Norte nebo výraznější, na sudu vyzrálý ročník 2017 z australského vinařství Hope Estate

Hope Estate Hunter Valley Chadonnay 2017

 

Ryby a mořské plody

K méně výrazným a dietnějším úpravám ryb je vhodné zvolit šťavnaté, minerální bílé víno, jakým je suchý ryzlink, či Sauvignon Blanc. Vyzkoušejte např. tento znamenitý novozélandský Tinpot Hut Sauvignon z vyhlášené oblasti Marlborough, navíc se slevou 15%!

V případě tučnějších ryb a výraznějších způsobů úpravy můžete sáhnout po suchém rosé, ale není třeba se bát ani mladšího a ne příliš výrazného červeného, jakým je třeba španělské Bodegas Montebaco Rosado 2019, případně Merlot od stejnojmenného vinařství. 

Mořské plody jsou však zcela jiný příběh. K těm bychom doporučili nejvíce ze všeho bublinky. Ať už bílé či růžové, s krevetami, slávkami nebo humrem fungují šumivá vína skvěle! Vyzkoušejte třeba některé z našich luxusních šampaňských vín z oceňovaného francouzského vinařství Dom Caudron.

 

Sýry

Ke grilovaným sýrům se skvěle hodí středně těžké Chardonnay, které chvíli zrálo na sudu, jelikož svými máslovými a oříškovými tóny perfektně doplní chuť sýra opečeného na grilu. Vytříbené a uhlazené Chardonnay 2017 z ikonického australského vinařství Elderton Wines lze ke grilovanému sýru jen doporučit. 

Elderton Wines Eden Valley Chardonnay 2017

 

Zelenina

Co se týče párování s vínem, je u zeleniny velmi důležité rozlišovat mezi čerstvou a grilovanou. Takový salát se dobře páruje s lehkými variantami Sauvignonu Blanc nebo Ryzlinku, avšak s grilovanou a kořeněnou zeleninou by tato lehká vína nedokázala tzv. “udržet krok”. Grilovanou zeleninu, která má zpravidla výraznou chuť, je potřeba spojit taktéž s něčím výraznějším, jako je například již zmiňované barikové Hope Estate Chardonnay 2017 z Austrálie

Pevně doufáme, že jsme Vám s výběrem toho správného vína ke grilování pomohli. Ať už budete grilovat flank steak, krevety či německý Bratwurst, za celý tým Vindom Vám přejeme dobrou chuť!