Elderton Wines

Elderton Wines

Vinařství Elderton vlastní několik vinic z nichž mnohé jsou staré desítky let, ovšem stále se jedná o poměrně mladé vinařství. Současní majitelé Cameron a jeho bratr Alister jsou už druhou generací, která obhospodařuje celkem 42 hektarů vlastních vinic.

Vybraná vína z tohoto vinařství

96
94
Elderton Wines Ashmead Cabernet Sauvignon 2016
Elderton Wines

Ashmead Cabernet Sauvignon 2016

Suché víno / Červené víno
1 968 Kč
+
91
Elderton Wines Barossa Valley Shiraz 2019
Elderton Wines

Barossa Valley Shiraz 2019

Suché víno / Červené víno
660 Kč
+
Elderton Wines Eden Valley Chardonnay 2021
Elderton Wines

Eden Valley Chardonnay 2021

Suché víno / Bílé víno
545 Kč
+
Elderton Wines Golden Semillon 2019
Elderton Wines

Golden Semillon 2019

Sladké víno / Bílé víno
545 Kč
+

Do jihoaustralského města Nuriootpa se rodina Ashmeadových přestěhovala v roce 1979. Manželé Neil a Lorraine se sem přesunuli společně s rodiči ze Saudské Arábie. Když Lorraiin otec kupoval usedlost v této lokalitě, získal v podstatě náhodou od místního makléře zdarma zdánlivě bezcenných 72 akrů starých a zanedbaných keřů révy vinné odrůdy Shiraz a Cabernet Sauvignon.

Od této chvíle se začíná datovat historie vinařství Elderton  Wines. V roce 1982 vzniká úplně první víno značky Elderton, ještě pod záštitou původního majitele pana Lehmanna. V následujících letech rodina Ashmead začala pomalu, ale jistě zkupovat vinice v blízkosti svých pozemků a jednu po druhé postupně obnovovat. Firmu měl až do své smrti na starosti otec rodiny, Neil Ashmead. Kromě toho, že miloval víno, byl za svého pestrého života také vášnivým automobilovým závodníkem a jeho památce je věnováno speciální víno z nynější produkce vinařství, jehož uzávěr je dokonce vyhotoven v  designu  řadící  páky.

Milníkem pro rodinu a vinařství byl rok 2000, kdy se do Austrálie vrací jeden z bratrů Allister, aby se ujal vedení firmy. Ve stejném roce bylo vinařství Elderton jmenováno mezi TOP 100 vinařství na světě dle časopisu Wine  Spectator. Hodnotná ocenění sbírá Elderton pravidelně každým rokem, mnohokrát bylo vinařství oceněno v kategorii TOP 100 vinařství světa, WORLD BEST SHIRAZ. Vrcholem však bylo jmenování nejlepším vinařstvím na světě v roce 2008 prestižním časopisem DECANTER. Vinice, které vinařství vlastní, se nachází v několika blocích – Grenock, Craneford, Nuriootpa. Půda je zde velmi rozmanitá od vápencovitého  podloží přes černozem, písek a břidlici. Odrůdová skladba je pak typicky australská. Zastoupeny máme odrůdy Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Semillon, Riesling, ale také odrůdy Grenache, Mourveder či Carignan.

Vybraná vína z vinařství Elderton Vám rádi představíme v naší enotece v centru Brna nebo si je můžete objednat na našem e-shopu.

Váš tým Vindom.

Další vinaři

Hope Estate
Vinařství Komarov
Tinpot Hut