Elderton Wines

Elderton Wines

Ačkoliv vinice, které vlastní rodinné vinařství Elderton, mají mnohdy desítky let, Elderton je považováno za poměrně mladé vinařství. Současní majitelé Cameron a jeho bratr Alister jsou druhou generací, která obhospodařuje 42 hektarů vlastních vinic.

Vybraná vína z tohoto vinařství

Elderton Wines Eden Valley Chardonnay 2017
Elderton Wines

Eden Valley Chardonnay 2017

Suché víno / Bílé víno
545 Kč
+
Elderton Wines Golden Semillon 2019
Elderton Wines

Golden Semillon 2019

Sladké víno / Bílé víno
545 Kč
+

Do malebné části Nuriottpa, která historicky patřila k černošským čtvrtím, se rodina Ashmead přestěhovala v roce 1979. Manželé Neil a Lorraine Ashmead se sem přesunuli společně s rodiči ze Saudské Arábie. Když tatínek Lorraine kupoval usedlost v této lokalitě, získal od místního makléře zdarma 72 akrů starých a zanedbaných keřů révy vinné odrůdy Shiraz a Cabernet Sauvignon.

Zde nastal velký milník tohoto vinařství. Datoval se rok 1982 a vzniklo první víno značky Elderton pod záštitou původního majitele pana Lehmanna. Rodina Ashmead postupně obnovovala a zkupovala vinice v blízkosti jejích usedlosti. Vedení firmy měl do své smrti na starosti tatínek Neil, který byl vášnivý závodník a je mu věnováno jedno z vín produkce. Milníkem pro rodinu a vinařství byl rok 2000, kdy se ze světa vrátil jeden z bratrů Allister a ujal se vedení firmy. Ve stejném roce bylo vinařství Elderton jmenováno mezi TOP 100 vinařství na světě dle časopisu Wine Spectator. Úspěchy tohle vinařství sbírá každým rokem, mnohokrát bylo vinařství oceněno v kategorii TOP 100 vinařství světa, WORLD BEST SHIRAZ. Vrcholem však bylo jmenování nejlepším vinařstvím na světě v roce 2008 prestižním časopisem DECANTER. Vinice, které vinařství vlastní, se nachází hned v několika blocích – Grenock, Craneford, Nuriootpa. Půda je zde velmi rozmanitá od vápencovitého podloží přes černozem, písek a břidlici. Odrůdová skladba odpovídá standardům Australské produkce. Zastoupeny máme odrůdy Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Semillon, Riesling, ale také odrůdy Grenache, Mourveder či Carignan.

Další vinaři

Hope Estate
Huia
Vinařství Komarov