Barossa Valley a Eden Valley

Barossa Valley a Eden Valley

Oblast Barossa Valley se nachází zhruba hodinu cesty od města Adelaide. Jedná se o jednu z nejstarších a hlavně nejznámějších oblastí Austrálie. Region má typické středomořské klima se suchým a horkým létem a mírnou zimou.

Vybraná vína z této oblasti

Pěstování vinné révy je hlavním odvětvím, které je v  této oblasti zastoupeno. Nachází se zde jedny z nejstarších vinic s odrůdou Shiraz na celém světě. Jedna z těchto vinici patří také vinařství Elderton, jejichž vinice z roku 1894 stále plodí a z hroznů se vyrábí ikonické víno Command Shiraz – odkaz. Podloží v této oblasti je velmi rozmanité, najdeme zde stopy jílu, spraše, břidlice, ale hlavní složku tvoří písčité podloží. Tato rozmanitost podloží nahrává i velké variabilitě odrůdové skladby, kdy kromě již zmíněného Shirazu se zde pěstují i odrůdy Merlot, Cabernet Sauvigon. Z bílých odrůd je zde typický Semillon, který je v posledních letech často nahrazován odrůdou Chardonnay.

Jedna z částí této oblasti je i oblast Eden Valley. Oblast, kterou protéká řeka North Para a patří mezi nejlepší na výrobu bílých vín v celé Austrálii. V porovnání s Barossa Valley se jedná o chladnější oblast a velmi se zde daří odrůdám jako Riesling. Pro Riesling jsou velmi typické minerální a petrolejové tóny.

Vinaři z této oblasti

Elderton Wines