Španělsko

Španělsko

Španělsko má pro pěstování vína ideální geografické podmínky. Přestože je proslulé pro svá červená vína, poměr bílých a červených odrůd je téměř vyrovnaný. Hrozny se pěstují napříč celým územím. Nejznámější vinařské regiony jsou Castilla-La Mancha, Extremadura, Valencie, Katalánsko či Rioja.

Vybraná vína z této země

90
Bodegas Ostatu Tinto 2018
Bodegas Ostatu

Tinto 2018

Suché víno / Červené víno
250 Kč
+
92
Bodegas Ostatu Selección 2014
Bodegas Ostatu

Selección 2014

Suché víno / Červené víno
598 Kč
+

Historie španělského vinařství se začala psát již před třemi tisíci let. Není jasné, kdo zde vinnou révu poprvé vysadil, avšak v době, kdy na území dnešního Španělska dorazili Féničané a založili město Cadiz, již vinohradnictví velmi dobře prosperovalo. Španělské víno se brzy vyváželo nejen do Evropy, ale také do celého středomoří a severní Afriky. K úpadku došlo s rozpadem římské říše a invazí germánských kmenů. Vzestup znovu nastal až v osmém století našeho letopočtu s příchodem Arabů. Ačkoli muslimská víra konzumaci alkoholu zakazuje, arabové ve vinařské tradici pokračovali. Ve středověku s nástupem katolicismu poptávka po víně opět roste. V devatenáctém století ničí vinice po celé severní Evropě mšička révokaz a do Španělska proto přichází mnoho francouzských vinařů, kteří s sebou přinášejí nové odrůdy a moderní techniky. Epidemie zde vypukla s časovým odstupem a v době, kdy škůdce napadá španělské vinice, je již znám způsob, jak keře ochránit.

První polovina dvacátého století je pro Španělsko obdobím válek a ekonomického úpadku. Rozvoj nastal až v padesátých letech, kdy tvrdá práce a houževnatost vinařů konečně přinesla své ovoce. Dnes je Španělsko třetí největší výrobce vína s produkcí více než 35 milionů hektolitrů ročně.

V naší nabídce naleznete vína z těchto oblastí

Vinaři z tého země

Bodegas Ostatu