Austrálie

Austrálie

Historie australského vinařství se počítá zhruba k roku 1788, kdy jsou začátky úzce spjaté s osídlováním německými a italskými přistěhovalců.  Hlavní oblasti, které byly osídlovány jsou  dnes již proslulé Barossa Valley na jihu Austrálie a ve východní části Riverina. 

Vybraná vína z této země

90
Hope Estate Western Australia The Ripper Shiraz 2015
Hope Estate

Western Australia The Ripper Shiraz 2015

Suché víno / Červené víno
448 Kč
+
Hope Estate Hunter Valley Chadonnay 2017
Hope Estate

Hunter Valley Chadonnay 2017

Suché víno / Bílé víno
320 Kč
+
Elderton Wines Barossa Valley Merlot 2018
Elderton Wines

Barossa Valley Merlot 2018

Suché víno / Červené víno
596 Kč
+
90
Elderton Wines E-Series Shiraz Cabernet 2017
Elderton Wines

E-Series Shiraz Cabernet 2017

Suché víno / Červené víno
338 Kč
+

Jako v každém  zemědělském odvětví i australské vinařství procházelo v historii určitými fázemi a změnami. Velmi významnou etapou byla 60. léta, kdy Austrálie vyráběla velké množství vín sladkých a šumivých. V 70. letech  byly v oblibě naopak odrůdy aromatické Gewürtztraminer, Riesling. Historickým milníkem v prodeji australského vína byl vynález „Bag in boxu“, díky němuž  došlo k velkému pokroku v exportu australských vín. Začátkem 80. let se preference odběratelů změnila a začal se vytvářet směr, kterým je dnes Austrálie proslavená – plné a hutné Shirazy, lehké petrolejové Rieslingy a plné Chardonnay zrající na francouzských nebo amerických sudech.

Vezmeme-li v potaz velikost produkce, můžeme zařadit Austrálii na páté místo ve světovém měřítku. Odrůdová skladba na tomto kontinentu je velmi ovlivněna historií a přistěhovalci z Evropy. Z červených vín je zde nejrozšířenější a hlavně nejpěstovanější odrůda Shiraz, který známe v Evropě pod synonymem Shyrah. Nesmíme však zapomenout na další odrůdy jako je Merlot, Cabernet Sauvignon, Malbec, Pinot noir a Grenache. U bílých vín zde máme nejpěstovanější odrůdu Chardonnay, která Austrálii proslavila díky kombinaci s dubovým dřevem, najdeme zde však také klasické odrůdy jako je Riesling, Semillon, Sauvignon blanc, Verdelho a mnoho dalších místních i evropských odrůd.

Australské vinařství je velmi různorodé a najdeme zde 60 různých oblastí, které dohromady čítajípřes 160 000 hektarů vinic. Hlavní části můžeme rozdělit do čtyř oblastí.

Jižní Austrálie a oblasti v okolí města Adelaide. Najdeme zde oblasti jako je Barossa Valley, Eden Valley, Mc Laren Valley, Adelaide hills, Claire Valley, Coonawarra a další.

Victoria

Jihovýchodní část Austrálie, která se nachází v okolí města Melbourne. Jedná o část, která je spíše chladnější, dobře se zde daří burgundským odrůdám a je zde největší produkce šumivých vín v Austrálii. Najdeme zde oblasti Yarra Valley, Mornigton Peninsula, Geelong, Heatcote a Rutherglen.

New South Wales

Oblast, která má  velmi bohatá historii pěstování vinné révy, hlavní oblastí je zde Hunter Valley, která se nachází na sever od Sydney.

Western Australia

Západní část Austrálie proslavila nejvíce oblast Margaret River, která se nachází zhruba 200 kilometrů jižně od města Perth. Typické pro tuto oblast jsou Bordeaux blendy a také odrůda Chardonnay

Zapomenout nesmíme ani na Tasmánii, kde se nachází dvě vinařské oblasti a proslavil se zde i český imigrant Pepa Chromý.

V naší nabídce naleznete vína z těchto oblastí

Vinaři z tého země

Elderton Wines
Hope Estate