Od kapra po novoroční přípitek

11. 12. 2022
Od kapra po novoroční přípitek

Průvodce vánočním vinným párováním. Pokud nevíte, jaké víno zvolit ke štědrovečerní večeři, vánočnímu cukroví nebo silvestrovským pochutninám, tento článek je pro Vás jako stvořený. 

Štědrovečerní večeře

Ke tradičnímu smaženému kapru nebo jiné rybě v křupavéstrouhance s bramborovým salátem vřele doporučujeme jakékoliv šťavnaté, suché bílé víno, kterým je např. Riesling Langenlonsheimer 2014 z německého vinařství Schweinhardt. V chuti najdeme citrusy a jablka s příjemnou kyselinou a mineralitou. Vytříbené jemné petrolejové tóny pak skvěle doplní sváteční atmosféru štědrovečerní večeře. 

Skvělou volbou bude ale také Sauvignon 2018 z novozélandského vinařství Hunky Dory. Jedná se rovněž o šťavnaté a svěží víno, tentokrát s více tropickými tóny limetky, citronu a angreštu

Vánoční cukroví

Při párování vína s dezerty platí, že víno by mělo být minimálně stejně sladké, jako pokrm, aby se nezdálo příliš kyselé. Máme pro Vás dva skvělé tipy:

Luxusní Golden Semillon z australského vinařství Elderton. Fenomenální dezertní víno vyráběné jen v těch nejlepších ročnících z botrytického výběru tj. přezrálých a vyschlých hroznů. Díky tomu je víno plné, sladké a extraktivní s mohutnými aromatickými tóny medu a karamelu s meruňkovo-marmeládovým závěrem. Starší ročník tohoto vína vyhrál v roce 2002 cenu za nejlepší dezertní víno na světě. 

Pokud dáte přednost o něco svěžejšímu dezertnímu vínu, pak nedáme dopustit na Moscato d´Asti DOCG z vinařství Adriano Marco e Vittorio, jež se nachází v nejlepší italské vinařské oblasti, Piemonte. Sladké tóny meruněk a broskví s příjemnou kyselinou a dlouhým závěrem. Víno je díky obsahu alkoholu pouhých 5 % a jemnému perlení neuvěřitelně svěží záležitostí a skvěle se hodí k vánočnímu cukroví nebo jen tak na popíjení během svátečních dní. 

Boží hod a kachna se zelím a knedlíkem

V tomto případě je ideální zvolit šťavnaté a plné červené víno, jakým je např. Camponovo 2020 z italského vinařství Tenuta di Sesta. Aroma červeného ovoce a chuť jahod, malin a ostružin a plnost, kterou vínu dává mohutná odrůda Sangiovese, bude tradiční kachně se zelím skvělým partnerem. Toto Camponovo je doplněno 10 % odrůdy Colorino, která dává vínu hlubokou a tmavou barvu a zvýrazňuje jeho ovocný charakter

Rozhodně ale neuděláte chybu ani s takovým Pinot Noir 2017 z novozélandského vinařství Tinpot Hut. V chuťi i v aromatice najdeme vyzrálé peckové plody s dominancí švestek, plnou tříslovinu a dlouhou perzistenci. Už tak vynikající sváteční pokrm bude díky tomuto Pinotu vyzdvižen doslova do nebeských výšin! Momentálně je u nás navíc s 23% slevou!

Silvestrovské pohoštění

U párování vína s pokrmy je důležité, aby bylo víno vždy dostatečně výrazné a s jídlem tak dokázalo tzv. udržet krok. Jinými slovy, aby výraznost jídla nepřebila chuť vína. Pokud tedy na poslední den v roce volíte oblíbený způsob pohoštění ve formě různých druhů chlebíčků, obložených mís a jiných pochutin prostřednictvím rautu, je ideální zvolit dostatečně plné a výrazné, aromatičtější víno.

Ukázkou univerzálního vína přesně takového typu, jež bude směle stačit různým druhům pokrmů, je fenomenální Chardonnay 2017 z novozélandského vinařství Hope Estate. Vůně je oříšková s máslovými tóny, chuť je pak plná, krémová s dlouhou perzistencí. Skvěle se hodí zejména k různým druhům sýrů.

Pokud dáváte přednost vínu červenému, všestranným zástupcem je Tinto ze španělské oblasti Rioja a vinařství Bodegas Ostatu. Víno má plnou a ovocnou chuť s jemnější tříslovinou a příjemnou kyselinou, takže se hodí k většině výraznějších masových pokrmů. Zrání pouze na nerezových tancích ho navíc předurčuje k lehké pitelnosti.

Novoroční přípitek

Pokud je nějaký svátek a priori předurčen k bublinkám, pak jsou to nepochybně první minuty nového roku. A jelikož u nás ve Vidnom nedáme dopustit na šampaňské, jednoznačně ho doporučujeme i Vám. Máme tu čest spolupracovat se skutečně výjimečným francouzským vinařstvím Dom Caudron a jsme rádi, že se s Vámi můžeme o jeho špičková vína podělit. S výběrem Vám pomůže náš nový článek Vše o Champagne, ve kterém se mimo jiné věnujeme i jednotlivým vínům. Naši kompletní nabídku vín Dom Caudron najdete zde.

Skvělou volbou ale bude například Fascinante Rosé. Jedná se o růžové šampaňské s vůní červeného ovoce a chutí ostružin, malin a lesních jahod, doplněné o jemně kořenitý závěr. Víno je výsledkem kupáže tradičních Champagne odrůd Chardonnay a Pinot Meunier, z něhož se malá část maceruje na slupkách jako Noir de Noir. Díky tomu má Fascinante lososovou barvu s oranžovými odlesky. Na našem eshopu je momentálně s 20% slevou!

Kam dál?

Vánoční vinné balíčky se sušenými rajčaty, luxusními pralinkami a vývrtkou, které Vašim blízkým vykouzlí úsměv na tváři

Nový článek s tipy na vánoční dárky

Dny dopravy zdarma! Až do 16. 12. jde při nákupu nad 1000Kč doprava na nás

Zlatá neděle - 18. 12. sleva 17% na vše!


Za celý tým Vindom Vám přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok 2023.
Na zdraví!