Víno a oheň: Symfonie na talíři

20. 7. 2023
Víno a oheň: Symfonie na talíři

Proměňte s námi vaše grilování v chuťový koncert!

Letní sezóna je v plném proudu a ke grilování jako stvořená. Pokud stejně jako my zastáváte názor, že ke grilování zdaleka nepatří automaticky jen pivo, jste na správném místě. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak snoubit víno s grilem ve výjimečný tanec chutí, na který jen tak nezapomenete. 

Základní zásady vinného párování

Obecně platí, že neuděláte krok vedle, budete-li párovat tzv. podobné s podobným, tedy že podobné chuťové profily či jednotlivé tóny pokrmů a vína zkrátka fungují dobře. K výraznějším, kořeněným specialitám udrží krok spíše výraznější vína a naopak k lehkým jídlům vína svěží a nepříliš komplikovaná. 

Většinou platí zmíněná zásada podobnosti i co se týče barvy, tedy že zpravidla dobře se dá párovat červené víno s červeným masem a bílé nebo růžové s bílým masem a rybami. Pojďme se nyní podívat na pár konkrétních případů:

 

Hovězí burgery a steaky

Hovězí maso samo o sobě má velmi výraznou a osobitou chuť, která je nejčastěji podtržena čerstvým pepřem, robustnějšími bylinkami, jako jsou tymián nebo rozmarýn a v případě burgerů i například výrazným chedarem nebo chilli. Je tedy nejvhodnější volit výraznější červená vína. Chuť samotného masa skvěle doplní vyzrálé taniny a zemitější, sudové tóny. Pikantnost si zase dobře rozumí s ovocnými a šťavnatými tóny. Typickou a skvělou volbou jsou odrůdy jako Shiraz, Pinot  Noir, Merlot nebo Cabernet Sauvignon. V našem e-shopu si určitě vyberete. Vyzkoušejte třeba naše řízné australské Shirazy z vinařství Hope Estate nebo Elderton wines. Pokud chcete naopak něco ze Starého světa, naším tipem je vyzrálý Chateau Tour Marcillanet 2011.

 

Vepřové maso a klobásy

K vepřovému, které je oproti hovězímu masu o něco jemnější chuti, se hodí středně výrazná červená vína jako např. typicky španělská odrůda Tempranillo. Tuto odrůdu u nás najdete mezi víny z vynikajícího vinařství Bodegas  Ostatu, které se nachází ve vyhlášené oblasti Rioja a na Tempranillo se specializuje. Pokud budete připravovat grilované kotlety, pomalu pečenou trhanou plec nebo kvalitní klobásy v kombinaci s těmito víny, můžete se těšit na ohňostroj chuti. Vyzkoušejte Tinto, Escobal, Reserva, Gran Reserva nebo kterékoliv jiné víno z naší nabídky Bodegas Ostatu. Rozhodně nebudete litovat!

 

Drůbeží maso

Dostáváme se k bílému masu a tedy bílému nebo rosé vínu. Kuřecí nebo krůtí na grilu zaručeně vytváří chuťový zážitek v kombinaci se šťavnatými a svěžími víny, jako je mladý Ryzlink či Veltlín, ale i s těmi voňavějšími, případně lehce vyzrálými na sudu, např. Chardonnay nebo Pinot Gris

Není žádnou novinkou, že německé ryzlinky z vinařství Schweinhardt patří mezi naše bestsellery a s žádným z nich neuděláte chybu, ale takový Grüner Veltliner z novozélandského vinařství Tinpot Hut ročník 2017, rozhodně také stojí za to. Co se týče Chardonnay, ke grilované drůbeži doporučujeme Hunter Valley 2017 od Hope Estate anebo Hope Estate Pinot Chardonnay sparkling. Jak název sám napovídá, jedná se o blend Chardonnay a Pinot Noir. Lehoučké letní víno skvěle se hodící jak k drůbeži, tak k mořským plodům.

 

Ryby a mořské plodyTerra de Asorei Albariño 2020

Úsměv na tváři společně s grilovanými mořskými specialitami vám vykouzlí svěží a lehká vína s nádechem minerality, která skvěle podtrhnou mořské chutě. K výraznějším úpravám ryb, jako je uzený losos nebo pstruh, doporučujeme Chardonnay Eden Valley 2021 z vinařství Elderton, v němž najdeme aromatické tóny zrání na sudu, ale zároveň svěžest a kyselost. 

K mušlím a krevetám bychom rozhodně doporučili Albariño Crianza 2020 (93 bodů v soutěži Decanter), jež svou lehkou salinitou a příjemnou kyselinou podtrhne jemný a osobitý chuťový profil mořských plodů. 

 

K  čerstvým  ústřicím je volba vždy jasná: bubliny! Kouzlu šampaňského vína jsme také věnovali speciální článek Vše o Champagne, kde se dozvíte například jak a z čeho se pravé Šampaňské vyrábí, co je to Dom a spoustu dalších věcí. Objednejte si luxusní šampaňské z naší nabídky Dom  Caudron!

 

 

Ať už se rozhodnete grilovat v úzkém rodinném kruhu nebo pořádáte velkou zahradní párty pro vaše přátele, přejeme Vám dobrou chuť a létu na zdraví!

Váš tým Vindom.